Ahmet Hakan: Tarih işte böyle ihya edilir

Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan, köşesine Beyoğlu Belediyesinin yaptığı çalışmayı öven bir yazı kaleme kaldı. Ahmet Hakan’ın yazısı şöyle: “Kasımpaşa’dan geçerken gördüm fotoğraftaki bu yapıyı. Buram buram tarih kokuyordu ve şıkır şıkır görünüyordu.

Hemen Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız’ı arayıp binayı sordum.

“Orası dönemin Kaptan-ı Deryası Cezayirli Hasan Paşa tarafından yaptırılan askeri kışladır. 1782 yılında inşa edilmiş. Mimarisiyle, tarihiyle Osmanlı-Türk tarihinin eşsiz eserlerindendir” dedi Başkan Yıldız.

Kasımpaşa’da uzun süre askeri kışla olarak kullanılan bina, yok olma tehlikesiyle karşı karşıyayken restorasyona alınmış. “Şu anda ne olarak kullanılıyor?” diye sordum. Başkan Yıldız, “Beyoğlu Hükümet Konağı yaptık. Kaymakamlığın dağınık olan tüm birimleri, bir aydır burada hizmet veriyor” diye cevap verdi.

Başkan Haydar Ali Yıldız’ın verdiği bilgiye göre Osmanlı denizcilik tarihi açısından büyük önem taşıyan binanın içindeki cami de restore edilip ibadete açılmış.

Bitmedi. Bu yapının hemen yanında Bahriye Matbaa Binası olarak bilinen tarihi yapı da restore ediliyormuş. Tamamlandığında “Millet Kütüphanesi” olarak gençlere hizmet verecekmiş.”

Oyunuzu bırakın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Yukarı

Giriş Yap

Parolanızı mı unuttunuz?

Parolanızı mı unuttunuz?

Hesap verilerinizi girin, size şifrenizi sıfırlamanız için bir bağlantı gönderelim.

Şifre sıfırlama bağlantınız geçersiz veya süresi dolmuş görünüyor.

Giriş Yap

Gizlilik Politikası

Koleksiyona ekle

Koleksiyon Yok

Burada daha önce oluşturduğunuz tüm koleksiyonları bulacaksınız.