Beyoğlu Sahaf Festivali başladı

Bu yıl 14’üncüsü düzenlenen Beyoğlu Sahaf Festivali, tarihi Galata Kulesi Meydanı’nda başladı. Festivalin açılışında konuşan Başkan Yıldız, Düşünce, fikir, edebiyat alanında ve bugün her anlamda kitapla büyüyen bir gençlik arzu ediyoruz. Teknolojinin geldiği noktada kitapla irtibatını hiç koparmayan çocuklar ve gençler yetiştirmeliyiz” dedi.

Beyoğlu Belediyesi tarafından bu yıl 14’üncüsü düzenlenen Beyoğlu Sahaf Festivali, tarihi Galata Kulesi Meydanı’nda başladı. Eski plaklardan, kitaplara, dergilerden, arşiv fotoğraflara kadar birçok ürünü satışa sunan sahaflar 11 Haziran’a kadar kitapseverleri ağırlayacak. Beyoğlu’nun kültür-Sanat hayatına kitabın kokusunu ve renklerini katan festivalin açılışına Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başkonsolosu Seniha Birand Çınar ve Lübnan Başkonsolosu Mazen Kabbara’nun yanı sıra çok sayıda yerli ve yabancı sanatsever katıldı.

Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, “Kitap medeniyetimizin temeli, o anlamda biz çocuklarımızı kitaplarla büyütmeyi ilke edinmiş milletiz. Düşünce, fikir, edebiyat alanında ve bugün her anlamda kitapla büyüyen bir gençlik arzu ediyoruz. Teknolojinin geldiği noktada kitapla irtibatını hiç koparmayan çocuklar ve gençler yetiştirmeliyiz. Onun için bende belki okuyamadığım yüzlerce, binlerce kitabı edinmeyi neredeyse alışkanlık haline getirdim. Bazen ‘Bu kadar kitap okuyabilecek misin?’ sorusuna bazılarını ben, bazılarını çocuklarım, torunlarım, bazılarını ise torunlarımın çocukları okuyacak şekilde izah ediyorum. Oku emriyle başlayan büyük bir medeniyetimiz var ve her geçen gün kitap sayısı, okuyan sayısı artıyor. Sahaf festivalleriyle bu teşvik edici rolümüzü belediye olarak önemsiyoruz. Kitap-sahaf festivalimizi Pandemi dolayısıyla iki yıl yapamadık. Bu yıl tarihi bir mekanda Galata Kulesi’nde, kitap severleri, sahaf dostlarını kitapla buluşturuyoruz. İnanıyorum ki hep birlikte kitabı sevme ve okuma konusunda Beyoğlu Belediyesi olarak yoğun bir gayretteyiz” dedi.

“GELENEKSELLEŞMİŞ BİR FESTİVALDİR”

1987 yılından beri Beyoğlu’nda sahaflık yapan esnaf Emin Nedret İşli de “Bu festivalin 14’üncüsü gerçekleştiriliyor. Bu Beyoğlu’nda gelenekselleşmiş bir festivaldir. Sağ olsun Belediye Başkanımız Haydar Ali Yıldız bey, buradaki mekanda 14 esnaf arkadaşımızı davet etti ve biz de bu bölgede kitap ticaretiyle, sahafiye işleriyle uğraşan arkadaşlar olarak bu mevcut stantlara yerleştik. Bugün ilk gün, açılışı yapılacak. Önümüzdeki hafta Pazar günü akşamına kadar burada plaklarla, kitaplarla, dergilerle, eski kitaplarla, Osmanlıca eserlerle ticari faaliyetimizi ve meraklılarına bu tür malzemeyi sunmaya çalışacağız” diye konuştu. Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, açılışın ardından sahafları gezdi.

Oyunuzu bırakın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Yukarı

Giriş Yap

Parolanızı mı unuttunuz?

Parolanızı mı unuttunuz?

Hesap verilerinizi girin, size şifrenizi sıfırlamanız için bir bağlantı gönderelim.

Şifre sıfırlama bağlantınız geçersiz veya süresi dolmuş görünüyor.

Giriş Yap

Gizlilik Politikası

Koleksiyona ekle

Koleksiyon Yok

Burada daha önce oluşturduğunuz tüm koleksiyonları bulacaksınız.