Beyoğlunda Turistleri Dolandıran Çetenin Yönteminde Detaylar Ortaya Çıktı

İstanbul’da taksici olduklarını belirterek çok sayıda turist dolandıran çetenin yönteminde detaylar belli oldu. Kendi aralarında whatsapp grubu oluşturdukları, şikâyetçi olan turistlere paralarını iade ettikleri, böylelikle şikâyetlerin önüne geçtikleri kaydedildi.

Edinilen bilgiye göre, Asayiş Şube Müdürlüğü Hırsızlık Büro Amirliği ekipleri, Beşiktaş, Beyoğlu ve Şişli’de turistlerin dolandırıldığı ihbarları üzerine harekete geçti. Fiziki ve teknik takip tamamlandıktan sonra geçen Cuma günü 8 ilçede çok sayıda adrese baskın yapıldı. Operasyon kapsamında 15 kişi gözaltına alındı. Şüphelilerden 6’sı tutuklandı.

Şüphelilerin, Beşiktaş, Beyoğlu ve Şişli’de, havayolu transfer araçlarından inen turistlerin yanına giderek kendilerini taksici olarak tanıttığı, daha sonra turistlerden geçerliliğini kontrol etme bahanesiyle dövizlerini alıp, bir kısmını tırnakçılık yöntemiyle çaldıkları ortaya çıktı. Şüphelilerin, ‘Tırnakçı’, ‘Dümenci’, ‘Çantacı’ şeklinde 3’e ayrıldığı ve bu şekilde 36 farklı eylemde bulundukları öğrenildi.

Kendi aralarında Whatsapp grubu oluşturdukları, şikâyetçi olan turistlere paraları iade ederek şikâyetçi olmalarını önlemeye çalıştıkları kaydedildi. Beyoğlu bölgesindeki kameraları bile bozdukları tespit edildi. 2022’nin ilk 10 ayında Beyoğlu’nda 678 yankesicilik, 959 açıktan hırsızlık olayı gerçekleştirildiği, çetenin bu olaylardan 44’üne karıştığının tespit edildiği kaydedildi.

ORGANİZASYON ŞEMASI

Şüphelilerin görev dağılımları şu şekilde:

Çantacı: Görevi gelen yolcuların bagajlarını alarak şüpheli araca taşımak.

Yönlendirici: Gelen yolcuların nereye gideceklerini öğrenip, hırsızlık eyleminin olacağı taksiye yönlendirmek.

Dümenci: Turist araca bindikten sonra, tırnakçılık görevini üstlenen şahsın parayı çalması için müştekinin dikkatini dağıtmak ve oyalamak.

Tırnakçı: Görevi taksiye binen turistten parayı aldıktan sonra kontrol etmek ve parayı çalmak.

Lider: Şüphelileri bir arada tutmak, görevlendirme yapmak, suçta elde edilen parayı aldıktan sonra kontrol etmek, parayı toplamak ve pay etmek.

Oyunuzu bırakın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Yukarı

Giriş Yap

Parolanızı mı unuttunuz?

Parolanızı mı unuttunuz?

Hesap verilerinizi girin, size şifrenizi sıfırlamanız için bir bağlantı gönderelim.

Şifre sıfırlama bağlantınız geçersiz veya süresi dolmuş görünüyor.

Giriş Yap

Gizlilik Politikası

Koleksiyona ekle

Koleksiyon Yok

Burada daha önce oluşturduğunuz tüm koleksiyonları bulacaksınız.