Beyoğlu’ndaki AKM Galeri’de, Sekizinci Renk-Kadın ve İz Sergisi

Atatürk Kültür Merkezi Galeri’de ‘Sekizinci Renk-Kadın ve İz” sergisinin 2 Nisan tarihine kadar açık olduğu belirtiliyor. AKM Galeri’de sanatseverler için her zaman bir etkinlik yer alıyor. Galeri, 8 farklı sanat disiplininden 18 kadın sanatçının eserlerinden oluşan ‘Sekizinci Renk-Kadın ve İz’ sergisine ev sahipliği yapıyor. Sanatseverlerin mutlaka görmesi gerekenserginin 2 Nisan tarihine kadar açık olduğu ifade ediliyor. Etkileyici bu serginin kaçırılmaması tavsiye ediliyor.

Sekizinci Renk ”Kadın ve İz”

Kadın insanlığın varoluşundan bugüne insana ve evrene ilişkin öykülerin aktarımında her dönem başrolde olmuştur.

Kadın toplumsal, ekonomik ve kültürel değişmelerin etkisiyle kendine çizilen sınırlar ve yüklenen rollerle kimi zaman taçlandırılmış kimi zaman ötekileştirilmiştir. Halbuki kadın sadece insandır ve insan olmak tüm tanımların ötesindedir.

Bu sergi yüzyıllar boyunca kadının toplumdaki yerine, kendine biçilen rollere karşın dünya üzerindeki varlığını, öyküsünü ve kültürel birikimini çarpıcı eserlerle ortaya koymasını, ruhunu ve evrene ait gözlemlerini farklı malzemelerle güçlü bir biçimde ifade etmesini mercek altına alıyor.

Kadının özünü ortaya koyma çabasının altını çizmeyi hedefleyen sergide, kadın‘8.inci renk’ olarak betimleniyor. 8 farklı sanat disiplininden eserlerin yer aldığı sergide kadın sanatçılar kadın kimliğini yeniden inşa ediyor.

Sergi kadına atfedilen bütün söylemlerin üzerine beyaz bir örtü çekercesine kalıpları aşan ve tüm kadınlara ilham veren bir pencere açıyor.

Rengarenk eserleriyle renksizliğe giden aşkın bir renk olma yolunda kadının var oluşuna başka bir kapı aralayan sanatçılar Atatürk Kültür Merkezi’nde sanatseverlerle buluşuyor.

Karma sergide Aslışah Erdem, Aysun Bozuklu, Ayşe Wilson, Ayşegül Yapar, Cansu Sönmez, Derya Geylani Vuruşan, Eda Çığırlı, Eda Taşlı, Elsa Ers, Gözde Can Köroğlu, Günnur Özsoy, Günseli Kato, Kadriye İnal, Melis Buyruk, Sevim Kaya, Sinem Demirci, Yasemin Öztürk ve Yonca Karakaş’ın çalışmaları bulunuyor.

Oyunuzu bırakın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Yukarı

Giriş Yap

Parolanızı mı unuttunuz?

Parolanızı mı unuttunuz?

Hesap verilerinizi girin, size şifrenizi sıfırlamanız için bir bağlantı gönderelim.

Şifre sıfırlama bağlantınız geçersiz veya süresi dolmuş görünüyor.

Giriş Yap

Gizlilik Politikası

Koleksiyona ekle

Koleksiyon Yok

Burada daha önce oluşturduğunuz tüm koleksiyonları bulacaksınız.