Beyoğlu’nun Ramazan Davulcuları İlk Sahurda Sokaklardaydı

Ramazan davulcuları. Onları Ramazan’ın başlaması ile birlikte görmeye başlarız. Sokak, sokak gezerek davulları ile vatandaşları sahura kaldırmaya çalışırlar. Eskiye nazaran azalsalar da kalanlar yine sokaklardaydı. Davul çalarak, zaman zaman mani söyleyerek vatandaşları ilk sahurlarına kaldırdılar.

Beyoğlu’nda, Ramazan ayının ilk sahuru ile birlikte Ramazan davulcularını görmeye başladık. Gecenin karanlığında yollara düşerek, sokak sokak gezerek davul çaldılar, mani söylediler. Sahura kalkan vatandaşlar ise balkondan ve camdan davulcuları izledi.

Beyoğlu’nda Piripaşa Mahallesi’nde yıllardır Ramazan ayında davul çalan Rıdvan Akçay, yine görevinin başındaydı. İstanbul Tophane’de büyüyen Akçay, çocukluktan beri davul zurna ve işleriyle uğraştığını söyledi.

Depremzedeler için mani de söyleyen Akçay, şunları kaydetti: “Ramazan’ın sevincini yaşarken bir yandan da biraz da buruk geçiriyoruz. Çünkü şu anda depremzedeler konteyner ve çadırda kalıyor. Evsizler, barksızlar biz de onlara ufacık bir şey olsun, depremzede kardeşlerimize sesimizi duyurmak istedik buradan. İnşallah onlar da bizi duymuşlardır.” dedi.

Oyunuzu bırakın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Yukarı

Giriş Yap

Parolanızı mı unuttunuz?

Parolanızı mı unuttunuz?

Hesap verilerinizi girin, size şifrenizi sıfırlamanız için bir bağlantı gönderelim.

Şifre sıfırlama bağlantınız geçersiz veya süresi dolmuş görünüyor.

Giriş Yap

Gizlilik Politikası

Koleksiyona ekle

Koleksiyon Yok

Burada daha önce oluşturduğunuz tüm koleksiyonları bulacaksınız.