CHP, Beyoğlu’ndaki Kentsel Dönüşüme 7 Dava Açmış

Cumhuriyet Halk Partisi’nin, Beyoğlu Belediyesi tarafından depreme dayanıklı yapılan inşa edilmesi amacıyla hazırlanan Tarlabaşı, Örnektepe ve Okmeydanı kentsel dönüşüm projelerinin durdurulması için bugüne kadar 7 dava açıldığı ortaya çıktı. Yapılan iptal başvuruları nedeniyle projelerin yıllarca geciktirildiği iddia edildi.

Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, engellemelere rağmen Örnektepe ve Van Blokları dönüşüm projelerinin tamamlandığını söyledi.

Yıldız, şöyle devam etti: “Tarlabaşı Dönüşüm Projesinde de sona yaklaştık. Son olarak ise Okmeydanı Kentsel Dönüşüm Projesi’ni Fetihtepe 3550 ada 1. Etapta başlattık. Vatandaşlarımızın rızasıyla yaptığımız çalışmada bir tane bile fazladan konut yapmıyoruz. Bir aile bile mahallesinden uzaklaştırılmıyor. Projede vatandaşlarımızı mağdur edebilecek tek bir unsur dahi olmamasına rağmen özelikle CHP’liler marjinal gruplarla işbirliği yaparak vatandaşlarımızı dönüşüm projelerine karşı yalan yanlış bilgilerle kışkırtma çabaları içerisine girdiler. CHP’li İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyeleri, CHP Beyoğlu İlçe Teşkilatı, marjinal örgütler ve gruplar ile bu çevrelerce manupile edilen vatandaşlar Kentsel Dönüşüm Projelerimizin iptal edilmesi için yüzlerce dava açtılar. Bu iptal başvuruları nedeniyle Beyoğlu’nun, Okmeydanı’nın dönüşüm süreci 10 yıl gibi uzun bir süre geciktirildi.”

“Bu Dil, Bu Tavır Değişmeli”

“Eğer bu iptal davaları olmasaydı, Okmeydanı’nın kentsel dönüşüm süreci şuana kadar tamamlanmış olacaktı.” diyen Yıldız, şunları kaydetti: “Bugün Beyoğlu sakinleri depreme dayanıklı evlerinde, daha yeşil ve daha yaşanılabilir bir Beyoğlu’nda yaşıyor olacaklardı. Artık bu dil, bu tavır değişmeli. Kahramanmaraş merkezli yaşanan ve 49 bin insanımızı hayattan koparak depremlerden hepimizin önemli bir ders çıkartması gerekiyor. Hangi partiden, hangi görüşten olursa olsun kim yanlış yapıyorsa eleştirebilmeliyiz. Çünkü bu siyaset üstü bir konudur. İktidarı, muhalefeti el ele vererek dönüşüm süreçlerinin hızlandırılması için gereken adımları hep birlikte atmalıyız. Zaman hepimiz için işliyor.”

Oyunuzu bırakın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Yukarı

Giriş Yap

Parolanızı mı unuttunuz?

Parolanızı mı unuttunuz?

Hesap verilerinizi girin, size şifrenizi sıfırlamanız için bir bağlantı gönderelim.

Şifre sıfırlama bağlantınız geçersiz veya süresi dolmuş görünüyor.

Giriş Yap

Gizlilik Politikası

Koleksiyona ekle

Koleksiyon Yok

Burada daha önce oluşturduğunuz tüm koleksiyonları bulacaksınız.