Cumartesi Anneleri Anayasa Mahkemesi Yasaklarına Tepki Gösterdi

Cumartesi Anneleri ve İnsan Hakları Derneği (İHD) yöneticileri, Anayasa Mahkemesi’nin toplanma haklarına yönelik aldığı karara ve Beyoğlu Kaymakamlığı’nın yasaklarına tepki gösterdi. Tepkilerini basın açıklaması ile dile getirdiler.

İnsan Hakları Derneği İstanbul Şube Başkanı Avukat Gülseren Yoleri, Cumartesi Anneleri’nin verdiği mücadeleyi anlattı.

Yoleri, şöyle devam etti: “Bugün Cumartesi Anneleri’nin kayıp yakınlarının 28 yıldır sürdürdükleri kayıplarını arama mücadelesine, 25 Ağustos 2018’den beri getirilen yasakla ilgili basın açıklaması gerçekleştireceğiz. 25 Ağustos 2018’de, yani 700. hafta buluşmasında büyük bir polis saldırısıyla karşı karşıya kaldık. Bir kaymakamlık kararı ile yasakla karşılaştık. Sadece 700. hafta ile sınırlı kalmadı bu yasak, devam eden haftalarda da söz konusu oldu. Buluşmalar polis şiddeti ile engellendi.

En son İstanbul Çağlayan Adliyesi önündeki açıklamamıza da polis müdahale etti. Bu süreç içerisinde defalarca gerek yasak kararlarının kaldırılmasıyla ilgili gerek polis şiddetine karşı savcılara şikayetlerde bulunduk. Gözaltında kaybettiğimiz insanlarımızın akıbetlerinin açıklanması, faillerin yargı önüne çıkması amacıyla başlattığımız Galatasaray Meydanı’ndaki buluşmalarımız engellendi.”

Ortak basın açıklamasını ise gözaltında kaybedilen Fehmi Tosun’un kızı Besna Tosun okudu.

Tosun, İnsan Hakları Derneği’nin, idarenin yasaklarına yönelik ilgili makamlar hakkında girişimlerde bulunulacağını kaydetti.

Tosun, “Dört yılı aşan bir süredir Galatasaray Meydanı tomalar, polisler ve çelik bariyerlerle kuşatıldı. Cumhurbaşkanlığı rejimi hukuk talebimize, meydanı esir alarak cevap verdi. Maruz kaldığımız hak ihlallerinin ortadan kaldırılmasını talep ettik. Maside Ocak’ın başvurusu üzerine verilen Anayasa Mahkemesi kararıyla, toplantı ve gösteri yürüyüşümüzün ihlal edildiğine karar verildi.” Dedi.

Tosun, şunları kaydetti: “Anayasa Mahkemesi’nin anayasaya aykırılık konusunda verdiği karardan sonra idarenin eylemler, anayasayı kasten ihlal etmek anlamını taşımaktadır. Yarından itibaren İnsan Hakları Derneği olarak ilgili makamların Anayasa Mahkemesi kararına kayıtsız şartsız uyma yükümlülüklerini yerine getirmeleri amacıyla girişimlerde bulunacağız. Bugün sesleniyoruz, keyfi yasağınıza son verin, ablukayı kaldırın.”

Oyunuzu bırakın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Yukarı

Giriş Yap

Parolanızı mı unuttunuz?

Parolanızı mı unuttunuz?

Hesap verilerinizi girin, size şifrenizi sıfırlamanız için bir bağlantı gönderelim.

Şifre sıfırlama bağlantınız geçersiz veya süresi dolmuş görünüyor.

Giriş Yap

Gizlilik Politikası

Koleksiyona ekle

Koleksiyon Yok

Burada daha önce oluşturduğunuz tüm koleksiyonları bulacaksınız.