Prof. Dr. Naci Görür’den İstanbul Depremi Uyarısı

Kahramanmaraş depremleri sonrası İstanbul deprem haritası ve tarihi gündemdeki sıcaklığını artırdı. İstanbul deprem tarihi mercek altına alındı. Prof. Dr. Naci Görür, muhtemel İstanbul depremiyle ilgili uyarılarını yineledi.

Konunun uzmanlarına göre, İstanbul’daki yapıların yaşına bakıldığından en yaşlı ilçe Beyoğlu. Sonra ikinci sırada Fatih (Tarihi Yarımada) geliyor. Beyoğlu ve Fatih, muhtemel bir depremden en fazla etkiyi görecek iki ilçe olarak öne çıkıyor.

Fatih’in yanı sıra Zeytinburnu, Bakırköy, Florya, Küçükçekmece’nin Menekşe-Kanarya ve Cumhuriyet Mahallesi, Avcılar, Beylikdüzü’ne bağlı Gürpınar’ın Pekmez ve Pınarkent mahalleleri, Büyükçekmece’nin Devebağırtan bölgesi, Kumburgaz ile Silivri’nin yanı sıra Tekirdağ ve Marmara Ereğlisi de muhtemel depremden en fazla etkilenecek yerler arasında görülüyor.

Prof. Dr. Naci Görür, katıldığı televizyon programında açıklamalarda bulundu. Marmara Denizi ve Erzincan, Tunceli bölgesine dikkat çekerek uyarılar yaptı.

Prof. Dr. Görür, şunları kaydetti: “Marmara Bölgesi’nde deprem, Marmara Denizi’nin içinde olacak. Yani Kuzey Anadolu fayının Marmara’nın iç kısmında olacak. Biz artık fay tartışmasını bırakalım. Bir gerçeklik var. Burada deprem olacak. 99’da deprem var, Şarköy’de 1912’de var.

İkisinin arasındaki bölümde 1766’dan beri deprem yok. Burası sismik bir boşluk. Bu boşluk dolacak ve Marmara depremini oluşturacak. Bunu kabul edelim, halk bunu bilsin. Böyle bir deprem olduğu zaman Asya yakası göreceli olarak, Avrupa yakasına nazaran daha az etkilenecek. Burada jeolojik formasyonlar zemin itibarıyla daha güçlü. Anadolu yakası zemin olarak daha güçlü, Avrupa yakası daha zayıf. Dolayısıyla burada hasar göreceli olarak burada daha fazla.”

Oyunuzu bırakın

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Yukarı

Giriş Yap

Parolanızı mı unuttunuz?

Parolanızı mı unuttunuz?

Hesap verilerinizi girin, size şifrenizi sıfırlamanız için bir bağlantı gönderelim.

Şifre sıfırlama bağlantınız geçersiz veya süresi dolmuş görünüyor.

Giriş Yap

Gizlilik Politikası

Koleksiyona ekle

Koleksiyon Yok

Burada daha önce oluşturduğunuz tüm koleksiyonları bulacaksınız.